سوالات متداول خانوارهای تحت پوشش پایلوت کمک هزینه خرید معیشتی

شرح مختصری از طرح کمک هزینه خرید معیشتی
این طرح برای تعداد محدودی خانوار تحت پوشش بهزیستی در شهر دماوند جهت اجرای آزمایشی پیش بینی شده است.در این طرح اعتبار خرید به مبلغ 1.000.000 ریال به  سرپرست خانواده های جهت خرید ارزاق عمومی از پذیرنده ها/فروشگاه های منتخب اختصاص می یابد که در لحظه خرید اقلام معیشتی، به صورت هوشمند، به عنوان کمک هزینه مورد استفاده قرار میگیرد. بر اساس این طرح، در هر خرید از فروشگاه های اعلام شده در این طرح، پنجاه درصد مبلغ خرید (تا سقف ۵۰ هزار تومان) به صورت خودکار از اعتبار اختصاص یافته به خریدار و مبلغ باقی مانده از حساب متصل به کارت بانکی خریدار کسر می شود. جهت استفاده از اعتبار می توان از هر کارت بانکی متعلق به سرپرست خانوار در پایانه فروش مشخص شده در لیست فروشندگان استفاده نماید. در این طرح فقط فروشندگانی که مشخص شده اند امکان ارائه خدمت را دارا می باشند . لیست فروشندگان را می توانند در سایت https://www.mcls.gov.ir    که قبلا هم لینک آن پیامک شده مشاهده نمایند.
تعاریف:

اعتبار اعطایی: میزان اعتباری که به سرپرستان خانوار تخصیص داده میشود. در این پایلوت مبلغ اعتبار 1.000.000 ریال است.

پذیرندگان منتخب: فروشگاههایی که امکان استفاده از اعتبار در کارتخوان های آنها فراهم شده است. لیست این پذیرندگان در سامانه https://www.mcls.gov.ir قابل مشاهده است.

سرپرست خانوار: شخصی که مبلغ یارانه و معیشت خانواده به حساب وی واریز میشود.

مبلغ کف تراکنش: حداقل مبلغی در هر خرید جهت استفاده از اعتبار باید باشد که مبلغ ده هزار ریال میباشد.

مبلغ سقف اعتبار قابل استفاده: حداکثر میزان قابل استفاده از اعتبار اعطایی در یک روز که به میزان پانصدهزار ریال(500.000 ریال) میباشد.

درصد استفاده از اعتبار در هر تراکنش: در هر تراکنش خرید به میزان 50درصد از مبلغ کالا و حداکثر تا سقف اعتبار قابل استفاده در روز میباشد.

اصناف تحت پوشش: سوپر موادغذایی، خرده فروشی انواع گوشت، مرغ ، ماهی و تخم مرغ، فروشگاه لبنیات

بخش الف) سوالات در خصوص نحوه کارکرد و هزینه های طرح

سوالپاسخ
میتوان از اعتبار در خرید استفاده نمود؟در پذیرندگان/ فروشگاه‌های منتخب مشتری با کشیدن کارت بر روی کارتخوان، همانند همیشه منوی خرید را انتخاب می کند و مانند یک خرید معمولی کار را انجام می‌دهد. در پایان عملیات در فیش چاپ شده مبلغ مورد استفاده از حساب متصل به کارت و مبلغ مورد استفاده از اعتبار را چاپ میکند.
آیا کارمزدی از سوی شخص دارنده کارت باید به پذیرنده/فروشگاه برداشت شود؟خرید با این طرح همانند خرید معمولی هیچ هزینه ای نداشته و به شکل رایگان می باشد.

بخش ب) سوالات مربوط به مشمولین طرح اعتباری و نحوه استفاده از طرح

سوالپاسخ
چه کسانی در طرح آزمایشی کمک هزینه خرید معیشتی مشمول هستند؟طرح آزمایشی است و صرفا خانوارهای مستمری بگیر تحت پوشش بهزیستی شهرستان دماوند که سرپرست آنها معیشت بگیر میباشد و از طریق پیامک به آنها اطلاع رسانی شده است. اگر پیامک برای سرپرست خانوار ارسال نشده باشد مشمول طرح نمی باشند.
نحوه استفاده از طرح آزمایشی کمک هزینه خرید معیشتی چگونه است؟ در پذیرندگان/ فروشگاه‌های منتخب سرپرست خانوار که برای آنها SMS ارسال شده است با کشیدن کارت بر روی کارتخوان، منوی خرید را انتخاب می کند و مانند یک خرید معمولی کار را انجام می‌دهد. در پایان عملیات در فیش چاپ شده مبلغ مورد استفاده از حساب متصل به کارت و مبلغ مورد استفاده از اعتبار را چاپ میکند.
چه کسانی در آینده مشمول این طرح خواهند شد؟این طرح آزمایشی است و ادامه پذیر بودن یا نبودن آن بنا به سیاست های بالا دستی است
از چه پذیرنده / فروشگاههایی در این طرح امکان خرید از آنها وجود دارد؟لیست فروشگاه ها و آدرس آنها در سایت اعلامی https://www.mcls.gov.ir وجود دارد.
مبلغ واریزی به حساب سرپرستان خانوار چه میزان است؟در اجرای آزمایشی طرح میزان اختصاص اعتبار به سرپرست خانوار 1،000،000 است.
آیا جهت استفاده از اعتبار در هر تراکنش کف مبلغ تعریف شده است؟در هر تراکنش کمتر از 10000 ریال از میزان اعتبار نمی توان استفاده نمود.
آیا امکان استفاده از اعتبار در خریدهای اینترنتی وجود دارد؟در این مرحله صرفا در پایانه های فروشگاهی (pos) امکان استفاده از اعتبار هست.
آیا هر کارت بانکی اعضای خانواده قابل استفاده است؟ اعتبار صرفا به شماره ملی سرپرست خانوار اختصاص می یابد و تنها با استفاده از کارت های بانکی متعلق(به نام) به سرپرست خانوار امکان استفاده از اعتبار وجود دارد.
آیا کارتهای بانک های خاصی در این طرح قابل استفاده هستند؟خیر محدودیتی در بانک صاحب حساب وجود ندارد، هر کارت بانکی متعلق به سرپرست خانوار اعلامی امکان پذیرش در این طرح را دارد.
طرح برای چه کسانی است؟ خانوارهای مستمری بگیر تحت پوشش بهزیستی شهرستان دماوند که سرپرست آنها معیشت بگیر میباشد.
آیا کارمزدی از سوی شخص دارنده کارت باید به پذیرنده/فروشگاه برداشت شود؟خرید با این طرح همانند خرید معمولی هیچ هزینه ای نداشته و به شکل رایگان می باشد.
آیا از هر فروشگاهی امکان خرید در این طرح وجود دارد؟ خیر، صرفاً لیست پذیرندگان منتخب که در سامانه https://www.mcls.gov.ir تعریف شده است مشمول این طرح می باشند.
کل مبلغ این اعتبار چقدر است؟ برای هر خانوار در اجرای آزمایشی مبلغ1،000،000 ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.
نحوه استفاده از طرح چگونه است؟در پذیرندگان/ فروشگاه‌های منتخب مشتری با کشیدن کارت بر روی کارتخوان ، منوی خرید اعتباری را انتخاب می کند و مانند یک خرید معمولی کار را انجام می‌دهد . در پایان عملیات در فیش چاپ شده مبلغ مورد استفاده از حساب متصل به کارت و مبلغ مورد استفاده از اعتبار را چاپ میکند.
آیا کار فردی از سوی شخص دارنده کارت باید به پذیرنده/فروشگاه برداشت شود؟
خرید با این طرح همانند خرید معمولی هیچ هزینه ای نداشته و به شکل رایگان می باشد.
آیا از هر فروشگاهی امکان خرید در این طرح وجود دارد؟
خیر، صرفاً لیست پذیرفتگان منتخب که در سامانه www.sfara.ir تعریف شده است مشمول این طرح می باشند.

بخش ج) سوالات مربوط به مشکلات پذیرندگان:

سوال پاسخ
در صورت وجود مشکل در دستگاه کارت خوان به کجا مراجعه شود؟به شرکت PSP صاحب کارت خوان مراجعه شود.
در صورت بروز مغایرت از کجا پیگیری نماییم؟از طریق امداد مشتریان شرکت PSP اقدام گردد.
در صورت اعتراض و یا رفع ابهام در خصوص طرح و سوالات خریداران ایشان را به کجا راهنمایی کنیم؟مراجعه با سامانه https://www.mcls.gov.ir و یا از طریق شماره تماس 6369

 

مثال1: خریدار با کارت بانکی متصل به کارت بانکی سرپرست خانوار به  یکی از پذیرنده ها مراجعه میکند و مبلغ 800.000 ریال خرید میکند. نحوه عمل به این شکل است:

خریدار کارت بانکی متصل به حساب بانکی سرپرست خانوار را در POS بکار میگیرد.

پذیرنده از لیست منو ها، منوی خرید را انتخاب میکند.

مبلغ 800.000 ریال  خرید توسط پذیرنده در سیستم وارد میشود.

سیستم پس از پردازش به شرح ذیل عمل میکند

برای استفاده از اعتبارتا سقف 50 درصد خرید استقاده میشود. مبلغ خرید 600.000 ریال که 50درصد آن میشود 400.000 ریال این مبلغ چون از سقف تراکنش روزانه که مبلغ 500.000 ریال است کمتر است مبلغ 400.000 ریال به عنوان میزان قابل استفاده از اعتبار میباشد. بنابراین از کل مبلغ 600.000 ریال مبلغ  400.000 ریال به عنوان اعتبار و مبلغ 400.000 از محل حساب متصل به کارت بانکی کسر میشود. پس از این خرید مانده اعتبار شخص نیز 600هزار ریال میباشد که در خریدهای بعدی(100هزار ریال در همان روز و مابقی در روزهای بعدی) قابل استفاده است.

 

مثال2: خریدار با کارت بانکی متصل به کارت بانکی سرپرست خانوار به  یکی از پذیرنده ها مراجعه میکند و مبلغ 1.000.000 ریال خرید میکند. نحوه عمل به این شکل است:

خریدار کارت بانکی متصل به حساب بانکی سرپرست خانوار را در POS بکار میگیرد.

پذیرنده از لیست منو ها، منوی خرید را انتخاب میکند.

مبلغ 1.000.000 ریال  خرید توسط پذیرنده در سیستم وارد میشود.

سیستم پس از پردازش به شرح ذیل عمل میکند

برای استفاده از اعتبارتا سقف 50 درصد خرید استقاده میشود. مبلغ خرید 1.000.000 ریال که 50درصد آن میشود 500.000 ریال این مبلغ چون از سقف تراکنش روزانه که مبلغ 500.000 ریال است بیشتر نیست مبلغ 500.000 ریال به عنوان میزان قابل استفاده از اعتبار میباشد. بنابراین از کل مبلغ 1.000.000 ریال مبلغ  500.000 ریال به عنوان اعتبار و مبلغ 500.000 از محل حساب متصل به کارت بانکی کسر میشود. پس از این خرید مانده اعتبار شخص نیز 500هزار ریال میباشد که در خریدهای روزهای بعدی قابل استفاده است.

مثال3: خریدار با کارت بانکی متصل به کارت بانکی سرپرست خانوار به  یکی از پذیرنده ها مراجعه میکند و مبلغ 1.200.000 ریال خرید میکند. نحوه عمل به این شکل است:

خریدار کارت بانکی متصل به حساب بانکی سرپرست خانوار را در POS بکار میگیرد.

پذیرنده از لیست منو ها، منوی خرید را انتخاب میکند.

مبلغ 1.200.000 ریال  خرید توسط پذیرنده در سیستم وارد میشود.

سیستم پس از پردازش به شرح ذیل عمل میکند

برای استفاده از اعتبارتا سقف 50 درصد خرید استفاده میشود. مبلغ خرید1.200.000 ریال که 50درصد آن میشود 600.000 ریال این مبلغ چون از سقف تراکنش روزانه که مبلغ 500.000 ریال است بیشتر است مبلغ 500.000 ریال به عنوان میزان قابل استفاده از اعتبار میباشد. بنابراین از کل مبلغ 1.200.000 ریال مبلغ  500.000 ریال به عنوان اعتبار و مبلغ 700.000 از محل حساب متصل به کارت بانکی کسر میشود. پس از این خرید مانده اعتبار شخص نیز 500هزار ریال میباشد که در خریدهای روزهای بعدی قابل استفاده است.